Cykeltrial är en spännande, spektakulär och publikvänlig idrottsgren. Stabilitet och kontroll är två av de viktigaste faktorerna för ett lyckat åk på cykeln i extrema situationer.

Så går det till
Det gäller att ta sig över grupperade sektioner, som hindren kallas, utan att förarens fot eller någon annan del av cykeln, förutom hjulen, nuddar marken. Det gäller att samla så många poäng som möjligt genom att köra felfritt genom ett antal sektorer i sektionerna. Varje sektion är indelad i fem sektorer och för varje sektor som cyklisten klarar att köra felfritt ger 10 poäng. En cyklist som sätter ned en fot i en sektor får inga poäng i den delen av sektionen men får fortsätta till nästa sektor. Vid totalt 5 straffprickar måste cyklisten avbryta sektionen men får behålla klarade poäng. Den som har högst antal poäng vinner.
Fakta
Trial växte fram i Europa på 1970-talet och har sina rötter i den motordrivna versionen av trial. 1985 integrerades trial helt inom det internationella Cykelförbundet, UCI, och har efter det utvecklats snabbt som en cykelsport. Trial är en lättillgänglig sport som utövas över hela världen av barn så unga som 5 år upp till vuxna, långt över 40, i såväl skogsterräng som stadsmiljö. De vanligaste hjulstorlekarna som används inom sporten är 20 och 26 tum.
Visste du att
- Cykeltrial är en av Svenska Cykelförbundets sju grenar.
- Trial är en arenasport som normalt utövas utomhus men lämpar sig även mycket väl för inomhus.
Håll koll på
I trial saknas Hilda Andersson, som bland annat har ett VM-brons på meritlistan, och det är enbart en öppen klass med herråkare. Men det är å andra sidan hela nio åkare. Det är ett glädjande lyft för den så spektakulära grenen.
Ludvig Andersson, som förra året klarade den så kallade omöjliga väggen på SM utanför Luleå, är favorit efter att ha fått bukt med skadeproblemen. Men showaren från lilla värmländska Klässbol kommer garanterat att utmanas av landslagskollegan Alexander Karlsson, som brukar tända till lite extra när det är inomhus-SM och senast vann för nära nog exakt två år sedan i Skövde.
Kampen kommer bli extra intressant att följa då Ludvig kör med 20-tumshoj och Alexander med 26-tum. Men det gäller förstås att hålla ihop åkningen eftersom det i år finns ett helt koppel av utmanare, som på papperet kämpar om bronspengen – men elitidrott avgörs inte på papperet.
Startlista SM i trial inomhus
- Ludvig Andersson, Arvika IS
- Peter Bäckgren, CK Master
- Jonathan Bylund, Hawkhills TK
- Holger Johansson, Tranemo CS
- Rasmus Johansson, Hawkhills TK
- Alexander Karlsson, Hawkhills TK
- Jakob Nilsson, Hawkhills TK
- Edvin Thorsson, Tranemo CS
- Kasper Waldestål, Hawkhills TK