Här är idrotterna på SM-veckan sommar i Karlstad

Nu är det klart vilka idrotter som är aktuella på SM-veckan sommar 2026 i Karlstad. SM-milen, OCR (obstacle course racing) och kajak är nya idrotter på programmet. Tillbaka är också rugby, dragkamp, flaggfotboll och friidrottens lag-SM som tillsammans med bland annat beachvolleyboll, speedway och rullskidor gör upp om mästerskapsmedaljerna.
SM-veckan sommar i Karlstad genomförs 22-28 juni 2026. Det är första gången Karlstad arrangerar SM-veckan.
Nya idrotter på SM-veckan i Karlstad är OCR, som står för obstacle course racing och är en sport som kombinerar löpning med hinder av olika slag, SM-milen och kajak supersprint. Flera idrotter gör också come back på SM-veckan i Karlstad. Tillbaka på programmet har vi lag-SM i friidrott, dragkamp, flaggfotboll, rugby 7’s samt skateboard ramp.
– Väldigt många idrotter ansökte för att vara med på SM-veckan i Karlstad, vilket gjort att vi kunnat skapa ett program med en variation av idrotter – både på land och vatten. Karlstad erbjuder genomtänkta evenemangsområden, med Stora torget som central plats, och med många idrotter i och runt city hoppas vi att SM-veckan kommer kunna bidra till en härlig puls hela veckan med någonting för alla, säger Christian Bergström, projektledare SM-veckan, Riksidrottsförbundet.
Det blir bland annat fristilsbrottning och streetbasket på Stora torget, beachvattenpolo och stand up padle i Inre hamn. Det kommer också bli SM-tävlingar på Solstaden sportcenter, Sundsta sporthall, Nöjesfabriken och Kalvholmen.
– Det är fantastiskt att få välkomna så många idrotter till Karlstad för att arrangera sina SM-tävlingar. Det stora intresset visar att Karlstad är en etablerad idrottsstad nationellt. SM-veckan är ett häftigt evenemang som lockar många besökare, det kommer bli en folkfest! Evenemanget hoppas vi också bidrar till att fler kommer i rörelse, ett ännu starkare föreningsliv, minskad ensamhet och att fler upptäcker Karlstad, säger Mikael Björemo, lokal projektledare för SM-veckan i Karlstad.
Här är idrotterna som är aktuella att vara med på SM-veckan sommar i Karlstad:
Med reservation för ändringar.
Idrotter som vill vara med på SM-veckan måste ansöka samt vara medlemmar i Riksidrottsförbundet. Urvalet och beslutet om vilka idrotter som erbjuds att vara med på SM-veckan fattas av Riksidrottsförbundet och Sveriges television tillsammans med värdstaden.
För mer information:
Christian Bergström
Projektledare SM-veckan, Riksidrottsförbundet
[email protected]
072-146 42 61
Mikael Björemo
Lokal projektledare SM-veckan Karlstad 2026
[email protected]
070-020 50 41