Rally är en kamp mot klockan där fart, mod och samspel mellan förare och kartläsare avgör vem som når målet snabbast.

Så går det till

Rallysprint körs i tre klasser, 2WD och 4WD, och för första gången är Standard med. Samtliga bilar kör specialsträcka 7 (SS7) som är den avslutande sträckan i SM-deltävlingen och även kvalet till rallysprinten. 45 ekipage går vidare från kvalet och får köra två finalåk.

Innan tävlingen börjar rekognoserar föraren och kartläsaren sträckorna, och noterar vägens karaktär. Dessa noter läser kartläsaren för föraren under tävlingen.

Fakta

Rally körs på vanliga vägar, så kallade specialsträckor, som är avstängda för annan trafik. Det gäller att ta sig från start till mål på kortast möjliga tid. Mellan specialsträckorna kör man transportsträckor där de allmänna trafikreglerna gäller. Till skillnad från biltävlingar på bana finns det, förutom förare, en kartläsare med i bilen under tävlingen.

Alla ekipage består av en förare och en kartläsare. Förarens jobb är att köra bilen på snabbt som möjligt från punkt A till punkt B utan att äventyra säkerheten. Kartläsaren guidar föraren genom att läsa noter om hur vägens karaktär förändras, det gör att föraren kan optimera och anpassa farten. Bilen har en skyddsbur som är till för att klara av en avåkning i hög fart. Ekipagen bär hjälm och ett HNRS-skydd som sitter över axlarna och ska förhindra nackskador vid en krasch.

Visste du att…

  • Björn Waldegård blev den förste officiella världsmästaren som förare i rally-VM 1979.
  • Stig Blomqvist är Sveriges senaste världsmästare i rally-VM:s huvudklass, han vann 1984.
  • Omkring 400 rallytävlingar körs i Sverige varje år.
  • Idrotten har ca 15 000 licenserade aktiva.
  • Oliver Solberg blev världsmästare i WRC 2025, och samma år tog han sin första totalseger i rally-VM när han vann Rally Estonia.
  • 2025 tog svenska förare och kartläsare VM-guld i WRC2, Junior-VM samt titeln i Junior-EM. Detta gör Sverige till ett av de mest framgångsrika länderna i världen.

Rally vid SM-veckan 2026

I år introduceras flera nyheter i upplägget kring rally och rallysprint vid SM-veckan. För första gången sedan 2017 avgörs även en deltävling i Rally-SM i samband med SM-veckan och rallysprinten.

SM-tävlingen inleds på fredag med tre sträckor som körs två gånger. På lördagen drar även SM-veckans del igång, där SS7 – Power Stage i SM-tävlingen – också utgör kvalet till SM-sprinten.

Rally-SM avslutas i och med SS7, och poängen i mästerskapet fördelas. Men de snabbaste två- och fyrhjulsdrivna bilarna, samt för första gången även standard, får köra två finalåk på samma sträcka för att göra upp om sprintmedaljerna i SM-veckan.

Årets sprintsträcka är klassiska Skållerud, strax väster om Kil mellan E45 och Rv 61. Sträckan har i olika tappningar använts i det svenska EM-rallyt senaste åren.