Under SM-veckan avgörs bowling-SM för 3-mannalag. De tre främsta damlagen och herrlagen från finalsteg 2 gör upp om guldet i SM-finalen.

Så funkar det

För att ta sig till finalspelet behöver lagen ta sig igenom ett kvalspel har genomförts i alla distrikt och finalsteg 1 och 2. De tre främsta damlagen och herrlagen från finalomgång 2 har avancerat till finalenspelet. Finalspelet börjar med en semifinal där alla tre lagen spelar tre serier vardera, en serie per bana. De två lagen med högst poäng går därefter vidare till final. Lagen börjar från scratch i finalen och där väntar två serier. Laget med högst poäng är svenska mästare i 3-manna.

Fakta

Bowling är en sport där man försöker välta tio käglor, 18,2 meter bort, man har två chanser på sig. Slår man ner alla käglor i ett slag gör man en strike. Får man ner alla käglor på andra försöket har man gjort en spärr. För att göra det på bästa sätt letar eliten efter den mest gynnsamma spellinjen till ”fickan” mellan den främsta käglan och den bredvid. De bästa bowlarna använder många olika klot för att på bästa sätt, med hjälp av skruv, övervinna det utmanande underlaget i form av olja (som är utplacerad i olika förutbestämda profiler) och själva banans karaktär där millimetersmå skillnader påverkar vilken spellinje som är bäst att använda sig av.

Sverige som bowlingnation har etablerat sig som ledande i Europa med flera mästerskap där vi i topp på både junior och senior sidan. I Världen är USA ledande med Singapore, Malaysia, Sverige och Colombia som toppnationer.

Visste du att

  • Idag deltar ca 17 000 bowlare i seriespel och tävlingar runtom i Sverige.
  • Sverige har skördat stora framgångar i internationella mästerskap de senaste åren. I World Cup i Hongkong i januari 2025 tog Nora Johansson brons i singel.
  • Vid damernas EM 2024 tog Sverige åtta medaljer, varav fyra guld, och blev bästa nation i mästerskapet.
  • I herrarnas EM i juni 2025 blev det två medaljer. Robin Ilhammar vann guld i Masters och laget tog silver i 5-manna.
  • Vid EM 2023 blev herrlandslaget bästa nation och tog 6 medaljer varav 3 guld.
  • Vid U21-VM i juli 2024 i Incheon, Sydkorea, tog Sverige tre medaljer varav ett guld.
  • Vid junior-EM i mars i Helsingfors 2024 tog Sverige 7 medaljer varav guld i 4-manna på killsidan.

Håll koll på

Försvarar Team X-Calibur SM-guldet? 

Team X-Calibur BK är regerande mästare i 3-manna på damsidan. Vid SM-veckan i Västerås 2024 vann Partillelaget över BK Femtionian i finalen. Både Hanna Engberg och Victoria Johansson är med i år igen. Denna gången spelar de tillsammans med Alida Molander. Josefin Hermansson som var med och vann guld förra året och deltog i de tidigare finalstegen är inte med vid årets final.

Både Victoria Johansson och Hanna Engberg har fina landslagsmeriter. Victoria Johansson var med i IBF World Cup i Hongkong i januari där Sverige gick till kvartsfinal. Johansson var även med vid Sveriges succéartade EM 2022 där blågult tog 14 av 17 möjliga medaljer.

Hanna Engberg i X-Calibur gjorde mästerskapsdebut på seniornivå vid EM 2024 i Wittelsheim. Hon vann guld med laget i 5-manna samt gick till kvartsfinal i Masters. Hon har även många mästerskapsmedaljer på junior- och U21-nivå. Alida Molander är också med i Team Sweden.

B-K Eva med Lena Sulkanen

I B-K Eva är bowlingprofilen Lena Sulkanen med. Hon vann tre VM-medaljer 1983 och tog det första individuella VM-guldet på damsidan i Sverige. 1983 blev Lena Sulkanen även utsedd till årets idrottskvinna i Sverige och hon har fortsatt att vara aktiv och verksam inom bowlingen genom åren. Både 2022 och 2023 tog B-K Eva brons i 3-manna. Sulkanen var med båda gångerna. Anneli Blomqvist i B-K Eva är med i Team Sweden och har huserat på den amerikanska proffstouren den senaste tiden. Blomqvist blev bland annat topp 64 i majortävlingen USBC Queens och topp 9-16 i PWBA Rock´n Roll Open.

Ingen hall för sportbowling i Halmstad – men det stoppar inte Hallandia

Hallandia bedriver sin träning i Falkenberg då det inte finns någon hall för sportbowling i Halmstad. De åkte ur elitserien i år men i 3-manna har de återigen säkrat SM-medalj och tagit sig till SM-finalen. Förra året blev det brons för Halmstadslaget. Frågan är vilken valör det blir i år?

Teodor Samuelsson jagar årets andra SM-guld

Teodor Samuelsson vann guld individuellt vid Elit-SM i februari under SM-veckan i Borås. Nu är Samuelsson och BK Kaskad på jakt efter SM-guld i 3-manna. I laget spelar Teodor bland annat med sin bror Rasmus Samuelsson. Teodor gjorde landslagsdebut vid EM i Ålborg tidigare i juni där han var med och tog EM-silver med laget i 5-manna.

Adam Andersson tog silver vid Europacupen 2024

Adam Andersson i Bodens BS representerade Sverige i Europacupen i oktober 2024 och tog silver i singel. I mars 2023 vann Andersson guld i elit-SM vid SM-veckan i Boden. Nu vill han leda Bodens BS till guld i 3-manna.

Team Clan Nässjö BK på jakt efter ytterligare ett SM-guld  

Team Clan Nässjö BK bröt i år Team Pergamons guldsvit i 8-manna och vann SM-guldet i maj vid slutspelet i Nyköping. Nu är några av Clan-spelarna på jakt även efter ett guld i 3-manna.

Deltagande lag dam

  • Team X-Calibur, Partille (Alida Molander, Victoria Johansson, Hanna Engberg, Josefin Hermansson (kommer inte till start i finalen))
  • B-K Eva, Stockholm (Anneli Blomqvist, Cecilia Solén, Erika Svensson, Lena Sulkanen)
  • Hallandia, Halmstad (Linnéa Andersson, Sandra Granfeldt, Yvonne Martinsson, Camilla Andersson)

Deltagande lag herr

  • BK Kaskad, Norrköping (Rasmus Samuelsson, Robin Hultsten, Teodor Samuelsson, Felix Bergman)
  • Team Clan Nässjö BK (Carl-Oskar Palmér, Jesper Runbom, Johannes Tigerstrand)
  • Bodens BS (Adam Andersson, Emil Holmberg, Ludwig Ingerskog, Philip Strandgren)