Dart är verkligen en idrott på uppgång i Sverige. Den är också i ropet internationellt. Inte minst tack vare underbarn som Luke Littler som givit mer färg till en redan färgglad sport. Även Sverige har börjat nå framgångar i proffsorganisationen PDC. Där Andreas ”Dirty Harry” Harrysson i fjol blev den förste svensken att nå 16-delen på PDC-VM.
Nu handlar det om Svenska Dartförbundets svenska mästerskap. Och det finns gott om duktiga dartkastare på plats. Håll bland andra koll på Engla Rehnlund från Kungsbacka Dartklubb. Hon är regerande svensk mästarinna i junior, dam, mixed och dubbel. Kl. 08.30 drar mästerskapet i dart igång.
Klättrings-SM går in på sista dagen. Nu ska det avgöras vem som är bäst i Sverige på bouldering. ”Faller man så faller man”, är devisen i den här grenen där man klättrar på lite lägre väggar utan rep. Här handlar allt om teknik, koordination, styrka och problemlösning. Håll extra koll på Emilia Andersson från Lerums Klätterklubb. Hon är en av Sveriges absolut mest lovande klättrare.
Stadioncross körs med snöskoter genom en kort och intensiv bana med hopp och skarpa kurvor. Det blir inte en lugn stund. Stadionvarianten av skotertävlingar är perfekt för publiken på plats som kan följa varenda millimeter av loppen. Håll koll på Wilma Jonsson. Hon är regerande mästarinna i stadioncross från 2024 och skotercross 2025. Hon leder också VM-serien i skotercross.
Missa inte heller
08.00-09.45
Skyttesport luftpistol
09.00-14.00
Badminton
09.05-11.25
Curling – Final, dam
09.15
Längdskidor para – Sprint, prolog
09.30-10.40
Längdskidor – Sprint, prolog, klassisk
10.00-12.00
Boule – Semifinaler
10.15-11.00
Skyttesport luftpistol
10.35-13.00
Boccia – Finaler
12.35-14.55
Curling – Final, herr
13.10-14.15
Boule – Finaler
15.30-17.00
Skyttesport luftpistol – 10 m, finaler